Przesuszone i pękające skórki mogą odebrać urok nawet najlepiej zrobionym paznokciom. Dlatego należy nauczyć się dbać o skórę wokół paznokci w odpowiedni sposobi. Poniżej kilka słów o tym, co zrobić, aby skóra wokół paznokci była stale w dobrej kondycji.
Co doskwiera naszym skórkom?
Stan skóry wokół paznokci to kwestia indywidualna: jedne kobiety mają silniejszą tendencję do przesuszania się skóry, inne mniejszą. Wszystkie jednak mają okresowe problemy z uszkodzeniami wokół paznokci, do których dochodzi na przykład zimą, gdy doskwiera nam wiatr i niska temperatura. Zdarza się również, że stan skórek pogarsza się wskutek nieprawidłowej pielęgnacji lub nadmiernego wycinania podczas wykonywania manicure.
Należy bacznie obserwować, w jakich okresach pojawiają się problemy ze skórkami, bo od rodzaju działającego czynnika zależy celowany środek zaradczy.
Nawilżanie
Podstawą pielęgnacji skóry okalającej paznokcie powinno być nawilżanie i olejowanie. W przypadku nawilżania, kluczową rolę odgrywa regularność. Nawet jeśli zaopatrzymy się w najlepsze kremy nawilżające do rąk, to nie osiągniemy zadowalającego efektu, gdy będziemy używać ich sporadycznie. Jeśli myjemy ręce kilkanaście razy dziennie, koniecznością staje się częste nakładanie kremu ochronnego na dłonie. Nakładanie kremu ochronnego jest koniecznością również przed każdym wyjściem na zewnątrz zimą, a także latem, gdy wybieramy się na przykład na rower. Smarując dłonie kremem, zadbajmy o to, aby kosmetyku nie zabrakło szczególnie wokół paznokci.
Polecane masła do dłoni
Olejowanie
Jeśli natomiast chodzi o olejowanie, z pomocą przyjdą nam oliwki do skórek dostępne w każdej drogerii. Mają za zadanie odżywiać skórę i w dłuższej perspektywie również przyczyniać się do zwiększenia poziomu jej nawilżenia (zatrzymują ubytek wody). Regularne stosowanie oliwek do skóry wokół paznokci przynosi wyraźne wygładzenie i poprawienie jej elastyczności.
Zbyt intensywne wycinanie skórek
Usuwanie wysuszonych i nadszarpniętych skórek jest elementem doprowadzania naszych dłoni do porządku. Zdarza się jednak, że podczas manicure skórki wycinane są zbyt głęboko. Pamiętajmy, że skóra wokół paznokci, mimo że zdaje się czasami je niekorzystnie zarastać, to jednak ma funkcje ochronne. Podtrzymuje paznokieć na miejscu, dostarcza mu substancji odżywczych i sama w sobie stanowi barierę przed bakteriami, które w tym miejscu mogłyby przedostać się do naszego organizmu. Jeśli przerwiemy łączność między skórą a paznokciem akurat w tym miejscu, nie tylko zwiększymy prawdopodobieństwo zapadnięcia na grzybicę paznokci, ale też możemy ściągnąć na siebie ryzyko zapadnięcia na poważniejszą chorobę. Zamiast wycinania, czasami dobrze działa odsuwanie skórek za pomocą specjalnej łopatki. Uprzednio skóra w tym miejscu powinna zostać odpowiednio rozmiękczona (służą temu specjalistyczne preparaty rozmiękczające skórki).
Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji skórek przy paznokciach
Używanie rękawic
Na koniec, warto pomyśleć o wdrożeniu pożytecznych nawyków, takich jak na przykład zakładanie rękawic na dłonie za każdym razem, gdy zabieramy się do zmywania lub sprzątania przy użyciu detergentów. Środki zawarte w środkach czystości rozpulchniają kreatynę, czyli główny element budulcowy naszej skóry i paznokci. Jednocześnie, detergent „ściąga“ wodę z naskórka i pozbawia go naturalnej warstwy lipidowej, która ma za zadanie ochraniać nas przed uszkodzeniami mechanicznymi.