Rodzaje masażu - jak wybrać odpowiedni masaż?

ODŻYWKA FORTE + DOWOLNY LAKIER 💅 TYLKO 49zł 👉 Sprawdź Teraz!
Odbierz GRATIS w koszyku przy zakupach już od 49zł!

PL / EN
Język:

Rodzaje masażu - jak wybrać odpowiedni masaż?

Rodzaje masażu - jak wybrać odpowiedni masaż?

Masaż dopasowany do potrzeb konkretnej osoby pozwala nie tylko na relaks, lecz również wywiera pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne. Jak dobrać rodzaj masażu, mając na uwadze technikę oraz efekty, jakie może przynosić?

Spis treści:

 1. Masaż klasyczny,
 2. Masaż tajski,
 3. Masaż stemplami ziołowymi,
 4. Masaż aromaterapeutyczny,
 5. Masaż shiatsu,
 6. Masaż balijski,
 7. Masaż lomi-lomi,
 8. Masaż gorącymi kamieniami,
 9. Masaż czekoladowy,
 10. Masaż świecą,
 11. Masaż szwedzki,
 12. Masaż sportowy,
 13. refleksologia,
 14. Masaż prenatalny,
 15. Masaż leczniczy.

Masaż klasyczny

Na czym polega masaż klasyczny?

Masaż klasyczny polega na odpowiedniej manipulacji mięśniami, uciskając, ugniatając czy pocierając odpowiednie partie na ciele. Skóra może być też głaskana bądź delikatnie uklepywana, a każdy ruch ma na celu pobudzenie do pracy konkretnej partii mięśni. Techniki masażu mogą być różne, w zależności od celów, jakie chcemy osiągnąć. Najczęściej masaż klasyczny ukierunkowany jest na relaks oraz zredukowanie napięcia mięśniowego.

Dla kogo polecany jest masaż klasyczny?

Masaż klasyczny dedykowany jest osobom, które odczuwają ból w obrębie:

 • kręgosłupa,
 • głowy,
 • barków,
 • ramion,
 • nóg.

Polecany jest pacjentom po udarach mózgu czy cierpiącym na bóle reumatyczne.

[product category_id="115" slider="true" onlyAvailable="true"]

Masaż tajski

Na czym polega masaż tajski?

Masaż tajski wykorzystuje różnorodne techniki, między innymi akupresurę, kompresję mięśni czy mobilizację stawów. Pomaga on zniwelować napięcie oraz zwiększyć elastyczność ruchów. Podczas zabiegu pracuje niemal całe ciało pacjenta, natomiast terapeuta posiłkuje się nie tylko dłońmi, ale i stopami czy kolanami.

Dla kogo polecany jest masaż tajski?

Masaże tajskie polecane są osobom, których kondycja zarówno fizyczna, jak i psychiczna pozostawia wiele do życzenia. Korzystają z nich osoby cierpiące na depresję, żyjące w permanentnym stresie czy chronicznie zmęczone. Podczas zabiegu mogą być stosowane różnorodne olejki do masażu, które dodatkowo pozwalają się odprężyć i zregenerować ciało oraz umysł.

Masaż stemplami ziołowymi

Na czym polega masaż stemplami ziołowymi?

Ta technika wykorzystuje przede wszystkim olejek do masażu migdałowy, który rozprowadza się po ciele, a następnie masuje się go sakiewkami wypełnionymi ziołami, przyprawami, kwiatami oraz orzechami. Terapeuta wykonuje punktowe dotknięcia, przy czym każde zakończone jest lekkim dociśnięciem stempla.

Dla kogo polecany jest masaż stemplami ziołowymi?

Masaż stemplami ziołowymi dedykowany jest osobom, pragnącym doświadczyć bardzo głębokiego relaksu. Najchętniej korzystają z niego ci, którzy żyją w ciągłym napięciu, stresie czy zdenerwowaniu. Pozwala rozluźnić mięśnie, ale również zregenerować umysł.

Masaż aromaterapeutyczny

Na czym polega masaż aromaterapeutyczny?

Aromaterapia wykorzystuje różnorodne kosmetyki do masażu, w tym między innymi olejki eteryczne. Odpowiednie uciskanie wybranych partii ciała to tylko jeden aspekt masażu aromaterapeutycznego, gdyż bardzo dużą rolę odgrywa tutaj przede wszystkim zapach, który pomaga się odprężyć i zrelaksować.

Dla kogo polecany jest masaż aromaterapeutyczny?

Masaż relaksacyjny aromaterapeutyczny polecany jest osobom, które chciałyby skorzystać z dobrodziejstw masażu, a jednocześnie aromaterapii. Wpływa on pozytywnie nie tylko na ciało, ale również na nasz umysł, dzięki czemu będzie idealnym wyborem dla osób zestresowanych, zapracowanych czy z obniżonym nastrojem.

[product id="730, 3399, 2426, 3398, 3400, 3914, 1260" slider="true" onlyAvailable="true"]

Masaż shiatsu

Na czym polega masaż shiatsu?

Masaż shiatsu polega na uciskaniu palcami oraz całymi dłońmi ściśle określonych miejsc na ciele, tak zwanych szlaków energetycznych. Wywodzi się on z medycyny japońskiej, a według twórców koncepcji, poprawia przepływ energii oraz przywraca wewnętrzną równowagę.

Dla kogo polecany jest masaż shiatsu?

Tego rodzaju masaż łagodzi dolegliwości bólowe, dlatego polecany jest osobom, które zmagają się z różnego typu schorzeniami. Z drugiej strony, masaż shiatsu może być stosowany w celach profilaktycznych, tak aby zapobiec nawrotom bólu głowy, mięśni czy ścięgien.

Masaż balijski

Na czym polega masaż balijski?

Masaż balijski skupia się na naprzemiennym uciskaniu, rozcieraniu, gładzeniu oraz rozciąganiu poszczególnych partii ciała. Terapeuta pracuje nie tylko dłońmi, ale również przedramionami, dzięki czemu technika masażu przynosi większe efekty. Masaż ten wykonywany jest w pozycji leżącej.

Dla kogo polecany jest masaż balijski?

Ten rodzaj masażu dedykowany jest osobom, które chciałyby poprawić swoją sprawność ruchową. Doskonale sprawdza się jako element terapii czy rehabilitacji, na przykład po doznanych urazach. Wspiera leczenie chorób reumatoidalnych, pomaga też poradzić sobie z nawracającymi skurczami mięśni.

Masaż lomi-lomi

Na czym polega masaż lomi-lomi?

Masaż lomi-lomi różni się od innych metod tym, że terapeuta wykonuje plastyczne ruchy taneczne, masując nie tylko dłońmi, lecz również przedramionami. Pacjent ma wrażenie, że ruchy masażysty przechodzą przez jego ciało niczym fale morskie, są bardzo delikatne i pełne gracji.

Dla kogo polecany jest masaż lomi-lomi?

Z masażu lomi-lomi może skorzystać każdy, kto odczuwa nadmierne napięcie mięśniowe, potrzebuje więcej relaksu i odpoczynku. Doskonale sprawdza się on u osób zapracowanych, zestresowanych czy z podwyższonym napięciem mięśniowym. Pozwala zregenerować nie tylko ciało, ale i psychikę.

Masaż gorącymi kamieniami

Na czym polega masaż gorącymi kamieniami?

Masaż gorącymi kamieniami składa się z trzech etapów. W pierwszym masażysta przesuwa kamienie wzdłuż ciała, w drugim wykonuje okrężne ruchy na ciele, w trzecim natomiast ugniata powstałe między kamieniami fałdki skórne.

Dla kogo polecany jest masaż gorącymi kamieniami?

Z masażu gorącymi kamieniami skorzystają przede wszystkim osoby, które chciałyby się zrelaksować, gdyż na co dzień borykają się z nadmiernym stresem czy bezsennością. Skorzystają z niego również pacjenci z nadwagą, bólami mięśni czy kręgosłupa.

Masaż gorącymi kamieniami

Masaż czekoladowy

Na czym polega masaż czekoladowy?

Czekolada, która wykorzystywana jest w tej technice, przypomina nieco krem do masażu. Terapeuta nakłada ją ciepłą na ciało, po czym przeprowadza masaż konkretnych partii ciała. Po zabiegu ciało owija się folią i przykrywa kocem na około 15 minut. Po tym czasie zmywa czekoladę.

Dla kogo polecany jest masaż czekoladowy?

Masaż czekoladowy to doskonały wybór dla osób, które chcą pozbyć się cellulitu bądź nadmiaru tkanki tłuszczowej. Dobrze sprawdzi się również jako forma relaksacji, działając nie tylko na ciało, ale i na zmysły.

Masaż świecą

Na czym polega masaż świecą?

Masaż woskiem wykonywany jest na całym ciele. Specjalista zapala specjalną świecę i wylewa na ciało odpowiednią ilość płynnego wosku o jedwabistej konsystencji. Wosk nie parzy, ma bardzo przyjemną temperaturę oraz aromat.

Dla kogo polecany jest masaż świecą?

Masowanie ciała za pomocą wosku polecane jest szczególnie osobom, które borykają się z problemem suchej skóry. Dobrze sprawdzi sie również w przypadku kobiet walczących z cellulitem bądź z rozstępami.

Masaż szwedzki

Na czym polega masaż szwedzki?

Podczas masażu szwedzkiego wykorzystuje się takie techniki, jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracje, wstrząsanie i wałkowanie. Głównym celem jest zniesienie napięcia mięśniowego oraz poprawa wydolności poszczególnych partii mięśni.

Dla kogo polecany jest masaż szwedzki?

Na masaż szwedzki powinny zdecydować się osoby, które na co dzień żyją w stresie, mają problemy z bezsennością bądź borykają się z nadmiernym napięciem mięśni. Już po pierwszej sesji odczują znaczącą poprawę samopoczucia zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym.

Masaż sportowy

Na czym polega masaż sportowy?

Masaż sportowy bazuje na podobnych technikach jak masaż klasyczny. Niemniej jednak masażu sportowym pracuje się na określonym mięśniu lub grupie mięśniowej i używa się dużo większej siły nacisku.

Dla kogo polecany jest masaż sportowy?

Masaż sportowy, jak sama jego nazwa wskazuje, polecany jest w szczególności osobom aktywnym, które chcą popracować nad konkretną partią mięśni. Tego rodzaju masaż powinien być wykonywany przez masażystę bądź fizjoterapeutę sportowego.

Refleksologia

Na czym polega refleksologia?

Refleksologia to jedna z dziedzin medycyny niekonwencjonalnej, której założenie opiera się na uciskaniu na ciele określonych punktów, nazywanych refleksami, znajdujących się na dłoniach, twarzy, a także na stopach.

Dla kogo polecana jest refleksoterapia?

Refleksoterapia jest metodą nieinwazyjną, dlatego można ją praktykować u osób w niemal każdym wieku. Pomaga walczyć z bólem czy nagromadzonym napięciem mięśniowym, jednak nie powinna być stosowana u kobiet w ciąży.

Masaż prenatalny

Na czym polega masaż prenatalny?

Masaż prenatalny to masaż nóg, pośladków, stóp, rąk i dłoni, karku i dekoltu, a także pleców, lecz podczas zabiegu omija się okolice brzucha. Wykonywany jest w różnych pozycjach, mając na uwadze możliwości przyszłej mamy.

Jakie są przeciwskazania do masażu w ciąży?

Masaż dla kobiet w ciąży może być przeprowadzony wyłącznie, jeśli ciąża rozwija się prawidłowo. Niemniej, jednak jeśli kobieta ma nadciśnienie, skarży się na mdłości czy wymioty lub poprzednia ciąża zakończyła się przedwczesnym porodem, masaż nie powinien być wykonany.

Masaż leczniczy

Na czym polega masaż leczniczy?

Masaż leczniczy wykorzystuje różnego typu techniki, takie jak:

 • głaskanie,
 • ugniatanie,
 • rolowanie,
 • naciskanie.

Może także czerpać z terapii manualnej oraz masażu poprzecznego.

Rodzaje masażów leczniczych

Obecnie najczęściej spotykanymi masażami leczniczy są:

 • masaż tkanek głębokich,
 • masaż segmentarny,
 • drenaż limfatyczny,
 • terapia mięśniowo-powięziowych punktów spustowych,
 • masaż punktowy,
 • masaż tensegracyjny.

Dla kogo polecany jest masaż leczniczy?

Masaż dla kobiet i mężczyzn leczniczy powinien być elementem terapii dla unieruchomionych, w szczególności w dłuższym okresie. Skorzystać z niego mogą też osoby, które cierpią na bóle reumatyczne, przeszły udar bądź borykają się z różnego rodzaju bólem, nawet niewiadomego pochodzenia. Pacjenci chorujący przewlekle powinni poradzić się lekarza, zanim zdecydują się na masaż leczniczy.

Wybór różnego rodzaju technik masażu jest bardzo duży, jednak to, na jaki konkretnie zabieg się zdecydujemy, zależy w dużej mierze od naszych preferencji i potrzeb własnych. Warto wybierać techniki, które dodatkowo oddziałują na psychikę, gdzie masażyści stosują różnego rodzaju olejki lub serum do masażu.

[product category_id="88" limit="12" slider="true" onlyAvailable="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium