Czy wiesz, że specyficzny wygląd Twoich paznokci może świadczyć o niedoborach witaminowych w Twojej diecie? Ich symptomy to przede wszystkim nieestetyczne przebarwienia, skłonność do rozdwajania się czy podłużne zniekształcenia na płytce. Sprawdź, jak rozpoznać niedobory na paznokciach i w jaki sposób możesz to naprawić.
Kruche paznokcie – jakiej witaminy brakuje?
Nawet jeśli stosujesz dobry lakier do paznokci, niewłaściwa dieta może negatywnie wpłynąć na ich kondycję. Bardzo częstym problemem jest skłonność do łamania się i kruszenia. W takim przypadku należy sięgnąć po produkty spożywcze bogate przede wszystkim w witaminy A oraz B. Możesz zdecydować się na medyczną suplementację, ale lepiej dostarczyć mikroelementy do organizmu w naturalny sposób. Witaminę A znajdziesz między innymi w marchwi, czerwonej papryce i morelach, a witaminę B – w otrębach i orzechach.
Polecane odżywki do paznokci
Rozdwajające się końcówki paznokci jako oznaka niedoborów
Brak wystarczającej ilości mikroelementów może także skutkować rozdwajającymi się końcówkami paznokci. Nierzadko główną przyczyną są niedobory magnezu oraz cynku, które można uzupełnić, wzbogacając dietę o pieczywo razowe, kaszę gryczaną, orzechy i otręby. Warto również dołączyć do codziennego jadłospisu produkty bogate w żelazo, w tymi między innymi czerwone mięso, wątróbkę, warzywa strączkowe i żółtka jaj. Rozdwajające się końcówki mogą być także spowodowane niewłaściwą pielęgnacją. Musisz upewnić się, czy stosowane kosmetyki do manicure, takie jak primer kwasowy i inne profesjonalne preparaty, są wysokiej jakości i Ci nie szkodzą.
Białe plamki i inne odbarwienia – co może je spowodować?
Innym sygnałem niedoborów witaminowych są białe plamki i odbarwienia na paznokciach. Najczęściej takie zmiany to skutek diety ubogiej w wapń oraz cynk. Mogą być również spowodowane za małą ilością witaminy E. Najlepiej uzupełnić niedobory, sięgając po nasiona słonecznika, pestki dyni, orzechy włoskie i migdały. Warto także wzmocnić płytkę za pomocą specjalnie dobranych kosmetyków. Dobrym wyborem będzie dobrana do Ciebie odżywka do paznokci, które kompleksowo je wzmocni.
Rowki na paznokciach – jak zapobiec ich powstawaniu?
Nieestetycznym defektem mogą być również podłużne rowki na paznokciach, które świadczą o ogólnym osłabieniu organizmu. Wzbogacenie diety o owoce, warzywa i orzechy, nierzadko okazuje się niewystarczające, jeśli bruzdy powstały na skutek uszkodzeń mechanicznych. Przykładem takiego uszkodzenia jest przepiłowana płytka paznokcia, która staje się słabsza i bardziej podatna na powstawanie defektów.
W walce z niedoborami witaminowymi pomocna okaże się nie tylko odpowiednio zbilansowana dieta, ale także specjalistyczne kosmetyki. Warto wzmocnić zarówno płytkę, jak i otaczające ją skórki – my szczególnie polecamy oliwkę do skórek. Należy także pamiętać, aby manicure wykonywać wyłącznie z wykorzystaniem wysokojakościowych urządzeń, takich jak nowoczesne lampy do paznokci czy frezarki. Dodatkowo warto sięgać po lakiery bez potencjalnie szkodliwych substancji, jak Toluen czy DBP.