Który pędzel do paznokci kupić?
Odpowiedni pędzel dla Ciebie

Pędzel to jedno z ważniejszych narzędzi jakim posługuje się stylista paznokci. Od jego właściwego doboru zależy komfort pracy i jej finałowy efekt. Każda technika przedłużania, czy zdobienia paznokci wymaga zastosowania pędzli z odpowiedniego rodzaju włosia, o właściwej długości, uformowanego w określany kształt.

Decydując się na zakup pędzli, warto zainwestować w narzędzia nieco droższe, ale za to mogące służyć przez kilka lat. Pędzle do manicure możemy podzielić według kilku kryteriów. 

Jaki pędzel do paznokci wybrać? Podział ze względu na twardość:  

Naturalne pędzle do żelu, akrylu, hybryd i zdobień 

Charakteryzują się wysoką zdolnością absorbowania i utrzymywania płynów, a potem kontrolowanemu ich uwalnianiu, co jest przydatne w trakcie modelowania, czy zdobienia paznokci np. akrylem, farbkami. W przypadku pędzli z włosia naturalnego, a w szczególności z włosia zwierząt futerkowych, duży wpływ na jego jakość ma pora roku pozyskiwania surowca do ich produkcji. Najwartościowsze włosie pozyskiwane jest głównie w okresie zimowym. Najpopularniejsze jest włosie Kolinsky (Koliński) z czerwonej kuny (rot marder). Kuny te żyją na Syberii i w innych rejonach świata, w których jest zimno. W Ameryce i Kanadzie żyje odmiana Kolinsky, w Polsce nazywana Kuną - Kołonką. Włosie Kolinsky jest elastyczne, dosyć sztywne, sprężyste i bardzo dobrze naturalnie natłuszczone (dlatego akryl w postaci masy nie zakleja tak łatwo takich pędzli). Jest to najlepsze włosie pędzli do akrylu. Najlepsze pędzle do paznokci z włosia Kolinsky są układane ręcznie, nigdy nie przycinane na szpicu, włosie pochodzi z ogona kuny. Włosie gorszej jakości pochodzi z pleców i brzucha.

Pędzelki do paznokci z włosia sobola: idealne do zdobień

Inną odmianą jest włosie z sobola. Zwierzęta te mają bardzo cenne futro właśnie dlatego, że ich włos jest bardzo delikatny i wytrzymały. Pędzle z sobola mają naturalne włosie, ale nieco mniej odporne na zaklejanie się masą akrylową, jednak tak samo sprężyste, elastyczne i giętkie. Można spotkać także pędzle wykonane z włosia kucyka, kozy lub wiewiórki. Włosia te są bardziej miękkie, mniej sprężyste i cieniutkie. Nie nadają się zbytnio do akrylu, raczej do zdobienia ręcznego, np. farbkami akrylowymi.

Pozostałe pędzelki do manicure: syntetyczne, nylonowe (taklon) oraz poliestrowe 

Jest ono elastyczne, ale jednocześnie dość sztywne co pozwala na używanie ich np. w technice żelowej. Cechują się wyjątkową praktycznością i wytrzymałością. Pędzle do farb akrylowych są przeważnie wykonywane z różnego rodzaju włosia syntetycznego. W zależności od użytego materiału różnią się sztywnością i grubością włosia.

Pędzelki do akrylu, zdobień i hybryd o włosiu z materiałów mieszanych (najczęściej sobolowo – syntetyczne). 

Połączenie włosia sobolowego z syntetycznym daje w efekcie pędzel o właściwościach pędzla naturalnego, o trwałości pędzla syntetycznego. Są delikatne i elastyczne, pozwalając na bardzo precyzyjne malowanie. Świetnie nadają się do farb akrylowych.
Malowanie przy pomocy pędzla z naturalnego włosia, powinno odbywać się zawsze w jednym kierunku. Pędzel uzyskuje wtedy charakterystyczne zakrzywienie, przez co zachowuje odpowiedni kształt, a my unikamy problemu związanego z odstającymi włoskami, które często potrafią popsuć efekt końcowy, zwłaszcza przy malowaniu detali. Pędzle z włosem syntetycznym bądź półsyntetycznym pozbawione są tego problemu. Dzięki elektryczności statycznej, ich włosie trzyma się razem – pod warunkiem właściwego użytkowania pędzla. Twardość włosia jest kluczowym czynnikiem, kiedy mowa o kryciu elementów.

Polecane pędzelki do paznokci

[product category_id="61" slider="true" onlyAvailable="true"]

Wybieramy kształt i budowę pędzelka do malowania paznokci 

Wszystkie wymienione rodzaje pędzli formowane są w różne kształty, decydujące o formie zostawianego przez nie śladu na powierzchni paznokcia. Najpopularniejsze kształty to klasyczny pędzel okrągły, pędzel płaski, pędzel typu filbert (koci język), pędzel wachlarzowy, oraz pędzel ścięty skośnie. 

Pędzle do paznokci – jak wybierać rozmiary włosia? 

Każdy pędzelek oznaczony jest numerem, który oznacza wielkość. Numeracja objęta jest standardem, najcieńsze pędzle to 00, 0, później 1, 2, 4 ,6, aż do 12 (do akrylu).
Technika, do której możemy pędzla użyć.
Metoda żelowa: pędzle płaskie, kocie języki, skośne, rozm.: 0, 2, 4, 6, wszystkie rodzaje włosia. 
Metoda akrylowa: pędzle okrągłe o wyrazistym szpicu, koci język (do zdobienia kolorowym akrylem), rozm.: 2 – 12, tylko włosie naturalne. 
Zdobnictwo ręczne: pędzle okrągłe, płaskie, wachlarz (do cieniowania kolorów), rozm.: 00 – 4. Włosie mini (do detali, kropek), krótkie, średnio- oraz bardzo długie (do cienkich kresek, przeciągnięć), włosie półsyntetyczne, syntetyczne, rzadziej naturalne. 
Zdobnictwo farbką akrylową: pędzle okrągłe, koci język, płaskie bardzo cienkie, wachlarz, rozm.: 00, 0, 1 – o długim i średniodługim włosiu (do cienkich kresek, spiralek itp. motywów). Rozm.: 2,4,6 – płaski lub skos do malowania wstążkowego i kwiatów wielorozetowych oraz cieniowania tła, włosie syntetyczne lub półsyntetyczne, rzadziej naturalne.  

Jak czyścić pędzle do lakieru do paznokci?

Dla prawidłowego funkcjonowania pędzli i ich trwałości niezwykle ważne jest systematyczne czyszczenie, mycie oraz właściwe przechowywanie. Po skończeniu pracy, usuwamy resztki produktu. W przypadku żelu – zmywacz UV do masy żelowej na bazie alkoholu, w technice akrylowej – wycierając pędzel każdorazowo po nałożeniu kulki w czysty ręcznik. Na koniec formujemy go w czubek i odkładamy najlepiej w pozycji wiszącej włosiem w dół, by resztki liquidu nie spływały do skuwki. Nie zaleca się częstego stosowania zmywacza na bazie acetonu, gdyż przesusza i niszczy włosie. Tego typu rozpuszczalniki używamy tylko w przypadku, gdy zastygnie akryl na włosiu. W przypadku farb akrylowych po każdym użyciu (po zmianie koloru) płuczemy dokładnie pędzel, wycieramy w ręcznik papierowy, zwracając szczególną uwagę na okolice przy metalowej nasadce. Co jakiś czas używamy rozcieńczalnika do farb akrylowych np. cleanera stosowanego w technice AirBrush, co rozpuści nawet oporne resztki.  

Jak dbać o pędzelki do hybryd, żelu i akrylu aby jak najdłużej nam służyły? 

Podczas zanurzania pędzelka w wodzie, czy liquidzie nie należy "szurać" nim o dno kubka – pędzel rozwidla się. Popularne "rozcapierzanie" szybko usunie resztki produktu, lecz uszkodzi pędzel w sposób nieodwracalny. Z tych samych powodów nigdy nie zostawiaj pędzli w kubku z jakimkolwiek płynem włosiem do dołu!
Na ogól pędzle posiadają od nowości plastikowe nasadki. Nie należy ich wyrzucać, doskonale chronią pędzel przed przypadkowymi urazami mechanicznymi, gdy nie jest w użyciu. Warto też wybierać w tym celu pędzelek ze skuwką.
Nie zanurzaj włosia w farbie po samą skuwkę! W miejscu łączenia farba zasycha i ogranicza ruch pędzla. W ten sposób niszczy się włosie i przyspiesza jego wypadanie. Farbę nakładaj tylko na koniec pędzelka!
Przestrzegając tych zaleceń unikniemy sytuacji z fotografii nr 5, gdzie widzimy zaniedbane, zniszczone pędzelki. Unikniemy także niepotrzebnych, częstych zakupów nowych narzędzi.

Elżbieta Trzeciak
Szkoleniowiec Star Nail

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Paczkomaty InPost) już od 300,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium