Sól morska i jej wykorzystanie w pielęgnacji ciała

📦 Wysyłka za 10zł 📦 InPost Paczkomaty, Orlen Paczka, DPD Pickup  >> Sprawdź Teraz!

HITY MIESIĄCA RABATY DO -38%  >> Sprawdź Teraz

PL / EN
Język:

Sól morska i jej wykorzystanie w pielęgnacji ciała

Sól morska i jej wykorzystanie w pielęgnacji ciała

Sól morska uzdrawia, pielęgnuje i relaksuje. Zastosowanie soli morskiej w pielęgnacji i w lecznictwie znane jest od stuleci. Jak używać soli morskiej w trakcie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych oraz co zrobić z solą, aby działała dobrze na nasze zdrowie i samopoczucie?

Spis treści:

  • Sól morska do kąpieli
  • Sól morska do złuszczania
  • Sól morka do pielęgnacji twarzy
  • Sól morska na cellulitis
  • Sól morska na zatoki

Sól morska pozyskiwana jest z wody: z morza lub z oceanu. Jest to sól gruboziarnista i powstaje przez odparowanie wody morskiej. Nie jest wydobywana z kopalni, tak jak sól kamienna spożywcza, której używamy do przyprawiania potraw. Właściwości soli morskiej w pielęgnacji ciała jest różne, w zależności od tego, z jakiego regionu świata pochodzi produkt. Najzdrowsza jest sól pozyskiwana z Morza Martwego. Wszystko dzięki temu, że Morze Martwe uchodzi za najbardziej zasolony zbiornik wodny na świecie. Sól pozyskiwana z tego morza ma najwyższe stężenie magnezu i siarki, czyli minerałów zbawiennych dla naszej skory. Szczególnie, gdy cierpimy na takie schorzenia, jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca lub gdy nęka nas trądzik. Dlatego, warto szukać kosmetyków z solą morską w sklepach, które zwracają uwagę na pochodzenie soli, tak jak np. w sklepie Cuccio, w którym znajdziemy fenomenalną sól morską o słodkim zapachu (wanilia i miód) lub ciekawostkę: sól morską z nawilżającym aloesem i białą limetką.

Sól morska do kąpieli

Sól morska może być używana przede wszystkim do kąpieli i w takim wydaniu znamy ją najlepiej. Gdy wsypiemy trochę soli do wody, uzyskamy roztwór, który doskonale wpływa na stan skóry. Szczególnie, gdy połączymy zwykłą kąpiel z nacieraniem błotem morskim i algami. Umówmy się jednak, że na co dzień trudno o dobre warunki do tworzenia takich rytuałów w naszych łazienkach. Zdecydowanie jednak to, co możemy zrobić dobrego i co jest nietrudne, to kupienie dobrej jakości preparatu kosmetycznego z solą morską. Pachną obłędnie, mają dobrą konsystencję i wystarczają na bardzo długo.

Dlaczego sól morska działa dobrze na skórę? Jest wysycona magnezem, potasem, wapniem, a także sodem i siarkę. Ma odpowiednie dla naszej skóry pH (od 7,5 do 8,4). Według badaczy, jej właściwości są bardzo zbliżone do tych, które każdy z nas miał jako płód w worku owodniowym. Być może to właśnie dlatego tak dobrze czujemy się w morzu? Sól morska odstresowuje, wycisza i łagodzi nerwy. Moczenie nóg w soli morskiej przynosi im ukojenie i powoduje, że czujemy się lżejsi. Aby uzyskać pełen efekt, woda do moczenia stóp, w której rozpuścimy sole morskie musi być odpowiednio ciepła.

Sól morska do kąpieli

Sól morska do kąpieli i pod prysznic

Sól morska do złuszczania

Poza tym, że sól morska dobrze nawadnia skórę, ma też porządne właściwości złuszczające. Dlatego duże drobinki soli są chętnie wykorzystywane w ścieraniu martwego, zrogowaciałego naskórka. Peeling z soli morskiej gruboziarnisty należy do jednych z najlepszych na świecie. Używana po kąpieli, a przed wcieraniem kremów i balsamów, powoduje, że substancje odżywcze z preparatów wzbogacających wnikają lepiej w skórę. Warto przy tym pamiętać, aby wybierać taki peeling do ciała, który poza solą jest wzbogacony również ekstraktami z owoców. tj. np. figa i granat. Dobrze sprawdzi się również sól morska z dodatkiem lawendy i rumianku.

Sól morska do złuszczania i kąpieli

Sól morska do złuszczania

[product id="912, 913, 163, 908, 911, 916" slider="true" onlyAvailable="true"]

Sól morska do pielęgnacji twarzy

Sól morska ma silne właściwości absorpcyjne, przez co bywa kontrowersyjna wśród fanów naturalnej pielęgnacji. Z jednej strony, może zatrzymać wodę w organizmie, gdy spożywamy jej za dużo w naszej diecie, a stosowana na włosy, może skutecznie wypłukać z nich farbę. Po niedokładnym zmyciu soli morskiej z ciała po kąpieli, u niektórych z nas może wystąpić reakcja alergiczna (zwłaszcza, gdy wyjdziemy później na słońce). Z drugiej jednak strony, osoby zmagające się z silnym i nawracającym trądzikiem powinny jak najbardziej korzystać z kosmetyków z solą morską. Ma ona właściwości oczyszczające, działa antybakteryjnie i wchłania nadmiar sebum zapychającego nasze pory. Nie poleca się jednak stosować peelingów z solą gruboziarnistą do twarzy, bo mogą zadziałać podrażniającego. Szczególnie, gdy jesteśmy właścicielami cery wrażliwej, naczynkowej i skłonnej do podrażnień. Drobinki soli są dość ostre – dlatego nadają się bardziej do ścierania martwego naskórka z innych partii ciała. Szczególnie łokci i kolan. Morskie sole, bogate w minerały, mogą też doskonale nawilżać skórę. Maseczka z soli morskiej wymieszanej z miodem i wodą źródlaną będzie doskonałym remedium na problem nadmiernej ucieczki wody z organizmu przez skórę. Maseczkę możemy wykorzystać także do nawilżenia skóry dłoni.

Sól morska nie tylko do pielęgnacji

Jednak kąpiele solankowe, maseczki z solą morską, czy stosowanie jej jako środka peelingującego to nie wszystkie sposoby, na które można używać tego drogocennego surowca. Woda morska może posłużyć nam również jako:

  • element terapii w chorobach tarczycy (w drobinkach soli znajduje się drogocenny dla tarczycowców jod)
  • w leczeniu płytkich ran i zadrapań (okłady z soli morskiej sprawdzają się świetnie)
  • w oczyszczaniu nosa i uszu (szczególnie wtedy, gdy mamy katar)
  • w pielęgnacji niemowląt (woda z solą morską może służyć jako płyn do przemywania oczu)
  • środek do inhalacji w schorzeniach górnych dróg oddechowych (oczyszcza i nawilża, przynosząc ukojenie przesuszonej śluzówce)

Sól morska na cellulitis

O tym, że sól morska to składnik kosmetyków do zadań specjalnych przy problemach skórnych, już wiemy. Jednak mało znana jest zbawienna właściwości soli morskiej na cellulitis. Pomarańczowa, zmacerowana skórka, jest niezwykle trudna w usunięciu. Trudno znaleźć na nią prosty i skuteczny sposób. Kluczem jest regularność w pielęgnacji oraz wyszukiwanie takich składników kosmetyków, które będą pomocne w rozbijaniu tłuszczu podskórnego. Sól morska jest jednym z takich składników. Ujędrnia i kondycjonuje skórę. Działa drenująco. Wykorzystywana do masaży, pomaga ulepszyć ukrwienie tkanek. Masuje i, jak wiemy, dodatkowo oczyszcza, pozwalając na uwalnianie się toksyn wzmagających często problem cellulitisu.

Sól morska na zatoki

Dzięki swoim właściwościom antyzapalnym i przeciwbakteryjnym, sól morska może służyć jako doskonały środek oczyszczający na zatoki. Ciepłe okłady z solą morską, stosowane regularnie, przynoszą odczuwalną ulgę przy zapaleniu zatok. Okłady należy położyć u nasady nosa. Wykorzystajmy do tego sól gruboziarnistą. Poza efektem zdrowotnym, sól aplikowana nam w ten sposób doskonale relaksuje, bo rozluźnia włókna mięśniowe. Alternatywnie, warto wypróbować inhalacji z soli morskiej. Być może nie jest to sposób na leczenie zapalenia zatok, który w pierwszej kolejności zaordynuje nam lekarz, jednak kuracja tego typu na pewno pomoże nam pozbyć się uporczywego bólu głowy towarzyszącemu ostremu przebiegowi stanu zapalnego zatok.

Podsumowanie

Sól morska ma wiele zastosowań: nie tylko pielęgnuje naszą skórę, ale też działa pozytywnie na zdrowie. Niestety, nadal zdaje się być niedoceniona. Tymczasem, powinniśmy szukać jej w składzie codziennych kosmetyków: od tych służących oczyszczaniu, przez te używane do kąpieli, aż po preparaty mające walczyć ze specyficznymi problemami skórnymi.

[product id="873, 903, 904, 905, 906, 907, 711, 713, 715, 716" slider="true" onlyAvailable="true"]
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium