Jaki pędzel do paznokci kupić? Opinie - porównujemy pędzle do manicure!

Efekt hybrydy 💅 Top 7 Sekund + Klasyczny Lakier Premium 👉 -24% TANIEJ Kup Teraz!

PL / EN
Język:

Który pędzel do paznokci kupić?

Odpowiedni pędzel dla Ciebie

Pędzel to jedno z ważniejszych narzędzi jakim posługuje się stylista paznokci. Od jego właściwego doboru zależy komfort pracy i jej finałowy efekt. Każda technika przedłużania, czy zdobienia paznokci wymaga zastosowania pędzli z odpowiedniego rodzaju włosia, o właściwej długości, uformowanego w określany kształt.

Decydując się na zakup pędzli, warto zainwestować w narzędzia nieco droższe, ale za to mogące służyć przez kilka lat. Pędzle do manicure możemy podzielić według kilku kryteriów. 

Jaki pędzel do paznokci wybrać? Podział ze względu na twardość:  

Naturalne pędzle do żelu, akrylu, hybryd i zdobień 

Charakteryzują się wysoką zdolnością absorbowania i utrzymywania płynów, a potem kontrolowanemu ich uwalnianiu, co jest przydatne w trakcie modelowania, czy zdobienia paznokci np. akrylem, farbkami. W przypadku pędzli z włosia naturalnego, a w szczególności z włosia zwierząt futerkowych, duży wpływ na jego jakość ma pora roku pozyskiwania surowca do ich produkcji. Najwartościowsze włosie pozyskiwane jest głównie w okresie zimowym. Najpopularniejsze jest włosie Kolinsky (Koliński) z czerwonej kuny (rot marder). Kuny te żyją na Syberii i w innych rejonach świata, w których jest zimno. W Ameryce i Kanadzie żyje odmiana Kolinsky, w Polsce nazywana Kuną - Kołonką. Włosie Kolinsky jest elastyczne, dosyć sztywne, sprężyste i bardzo dobrze naturalnie natłuszczone (dlatego akryl w postaci masy nie zakleja tak łatwo takich pędzli). Jest to najlepsze włosie pędzli do akrylu. Najlepsze pędzle do paznokci z włosia Kolinsky są układane ręcznie, nigdy nie przycinane na szpicu, włosie pochodzi z ogona kuny. Włosie gorszej jakości pochodzi z pleców i brzucha.

Pędzelki do paznokci z włosia sobola: idealne do zdobień

Inną odmianą jest włosie z sobola. Zwierzęta te mają bardzo cenne futro właśnie dlatego, że ich włos jest bardzo delikatny i wytrzymały. Pędzle z sobola mają naturalne włosie, ale nieco mniej odporne na zaklejanie się masą akrylową, jednak tak samo sprężyste, elastyczne i giętkie. Można spotkać także pędzle wykonane z włosia kucyka, kozy lub wiewiórki. Włosia te są bardziej miękkie, mniej sprężyste i cieniutkie. Nie nadają się zbytnio do akrylu, raczej do zdobienia ręcznego, np. farbkami akrylowymi.

Pozostałe pędzelki do manicure: syntetyczne, nylonowe (taklon) oraz poliestrowe 

Jest ono elastyczne, ale jednocześnie dość sztywne co pozwala na używanie ich np. w technice żelowej. Cechują się wyjątkową praktycznością i wytrzymałością. Pędzle do farb akrylowych są przeważnie wykonywane z różnego rodzaju włosia syntetycznego. W zależności od użytego materiału różnią się sztywnością i grubością włosia.

Pędzelki do akrylu, zdobień i hybryd o włosiu z materiałów mieszanych (najczęściej sobolowo – syntetyczne). 

Połączenie włosia sobolowego z syntetycznym daje w efekcie pędzel o właściwościach pędzla naturalnego, o trwałości pędzla syntetycznego. Są delikatne i elastyczne, pozwalając na bardzo precyzyjne malowanie. Świetnie nadają się do farb akrylowych.
Malowanie przy pomocy pędzla z naturalnego włosia, powinno odbywać się zawsze w jednym kierunku. Pędzel uzyskuje wtedy charakterystyczne zakrzywienie, przez co zachowuje odpowiedni kształt, a my unikamy problemu związanego z odstającymi włoskami, które często potrafią popsuć efekt końcowy, zwłaszcza przy malowaniu detali. Pędzle z włosem syntetycznym bądź półsyntetycznym pozbawione są tego problemu. Dzięki elektryczności statycznej, ich włosie trzyma się razem – pod warunkiem właściwego użytkowania pędzla. Twardość włosia jest kluczowym czynnikiem, kiedy mowa o kryciu elementów.

Polecane pędzelki do paznokci

[product category_id="61" slider="true" onlyAvailable="true"]

Wybieramy kształt i budowę pędzelka do malowania paznokci 

Wszystkie wymienione rodzaje pędzli formowane są w różne kształty, decydujące o formie zostawianego przez nie śladu na powierzchni paznokcia. Najpopularniejsze kształty to klasyczny pędzel okrągły, pędzel płaski, pędzel typu filbert (koci język), pędzel wachlarzowy, oraz pędzel ścięty skośnie. 

Pędzle do paznokci – jak wybierać rozmiary włosia? 

Każdy pędzelek oznaczony jest numerem, który oznacza wielkość. Numeracja objęta jest standardem, najcieńsze pędzle to 00, 0, później 1, 2, 4 ,6, aż do 12 (do akrylu).
Technika, do której możemy pędzla użyć.
Metoda żelowa: pędzle płaskie, kocie języki, skośne, rozm.: 0, 2, 4, 6, wszystkie rodzaje włosia. 
Metoda akrylowa: pędzle okrągłe o wyrazistym szpicu, koci język (do zdobienia kolorowym akrylem), rozm.: 2 – 12, tylko włosie naturalne. 
Zdobnictwo ręczne: pędzle okrągłe, płaskie, wachlarz (do cieniowania kolorów), rozm.: 00 – 4. Włosie mini (do detali, kropek), krótkie, średnio- oraz bardzo długie (do cienkich kresek, przeciągnięć), włosie półsyntetyczne, syntetyczne, rzadziej naturalne. 
Zdobnictwo farbką akrylową: pędzle okrągłe, koci język, płaskie bardzo cienkie, wachlarz, rozm.: 00, 0, 1 – o długim i średniodługim włosiu (do cienkich kresek, spiralek itp. motywów). Rozm.: 2,4,6 – płaski lub skos do malowania wstążkowego i kwiatów wielorozetowych oraz cieniowania tła, włosie syntetyczne lub półsyntetyczne, rzadziej naturalne.  

Jak czyścić pędzle do lakieru do paznokci?

Dla prawidłowego funkcjonowania pędzli i ich trwałości niezwykle ważne jest systematyczne czyszczenie, mycie oraz właściwe przechowywanie. Po skończeniu pracy, usuwamy resztki produktu. W przypadku żelu – zmywacz UV do masy żelowej na bazie alkoholu, w technice akrylowej – wycierając pędzel każdorazowo po nałożeniu kulki w czysty ręcznik. Na koniec formujemy go w czubek i odkładamy najlepiej w pozycji wiszącej włosiem w dół, by resztki liquidu nie spływały do skuwki. Nie zaleca się częstego stosowania zmywacza na bazie acetonu, gdyż przesusza i niszczy włosie. Tego typu rozpuszczalniki używamy tylko w przypadku, gdy zastygnie akryl na włosiu. W przypadku farb akrylowych po każdym użyciu (po zmianie koloru) płuczemy dokładnie pędzel, wycieramy w ręcznik papierowy, zwracając szczególną uwagę na okolice przy metalowej nasadce. Co jakiś czas używamy rozcieńczalnika do farb akrylowych np. cleanera stosowanego w technice AirBrush, co rozpuści nawet oporne resztki.  

Jak dbać o pędzelki do hybryd, żelu i akrylu aby jak najdłużej nam służyły? 

Podczas zanurzania pędzelka w wodzie, czy liquidzie nie należy "szurać" nim o dno kubka – pędzel rozwidla się. Popularne "rozcapierzanie" szybko usunie resztki produktu, lecz uszkodzi pędzel w sposób nieodwracalny. Z tych samych powodów nigdy nie zostawiaj pędzli w kubku z jakimkolwiek płynem włosiem do dołu!
Na ogól pędzle posiadają od nowości plastikowe nasadki. Nie należy ich wyrzucać, doskonale chronią pędzel przed przypadkowymi urazami mechanicznymi, gdy nie jest w użyciu. Warto też wybierać w tym celu pędzelek ze skuwką.
Nie zanurzaj włosia w farbie po samą skuwkę! W miejscu łączenia farba zasycha i ogranicza ruch pędzla. W ten sposób niszczy się włosie i przyspiesza jego wypadanie. Farbę nakładaj tylko na koniec pędzelka!
Przestrzegając tych zaleceń unikniemy sytuacji z fotografii nr 5, gdzie widzimy zaniedbane, zniszczone pędzelki. Unikniemy także niepotrzebnych, częstych zakupów nowych narzędzi.

Elżbieta Trzeciak
Szkoleniowiec Star Nail

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium