UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Rodzaje pilników do paznokci

Na rynku artykułów do stylizacji paznokci spotykamy sie z szeroką gamą pilników i polerek, które różnią się kolorem, kształtem (prosty, banan , półksiężyc,blok) i ziarnistością. Ziarnistość jest oznaczona rozmiarami od 80, 100,180, 200,220, 300 a nawet wyżej. Rozmiar oznacza ilość ziarenek znajdujących się na 1cm kwadratowym pilnika. Im mniej ziarenek mieści się na powierzchni 1 cm, tym pilnik jest ostrzejszy, a im więcej ziarenek, tym pilnik jest delikatniejszy.


Używając pilników o różnej ziarnistości należy pamiętać o zasadzie, że zaczynamy pracę na sztucznym paznokciu pilnikiem gruboziarnistym, a kończymy drobnoziarnistym.Nigdy odwrotnie! Jeśli obrabiamy naturalną płytkę, zawsze stosujemy delikatną ziarnistość powyżej 200. Jeśli mamy do czynienia z twardymi, zrogowaciałymi paznokciami np. na stopach możemy zastosować 100 lub 180. Pamiętajmy, by zawsze zamknąć łuskę paznokcia pilnikiem drobnoziarnistym lub polerką piłując ruchem w jedną stronę!

W obecnych czasach technologia zastosowana w produktach do modelowania paznokci jest tak zaawansowana, a masy plastyczne i łatwe w obróbce, że rzadko potrzebujemy pilnika-zdzieraka 80 lub 100. Chyba, że chcemy szybko zdjąć sztuczną masę z paznokci.Dlatego gradacją, którą najczęściej pracuje się na sztucznym paznokciu jest 180.
Poniżej w tabelce znajduje się dokładny opis zastosowania poszczególnych kształtów i gradacji.
Ze względu na rodzaj materiału z jakiego wykonane są pilniki możemy wyróżnić:
Pilniki metalowe.Były to pierwsze pilniki do paznokci.Zostały okryte jednak złą sławą, że zarysowują paznokcie naruszając ich strukturę i mogą powodować szybsze niszczenie i rozdwajanie płytki.Oczywiście to samo mogą zrobić pilniki papierowe i inne, jeżeli używana jest nieodpowiednia ziarnistość, pilnik nieprawidłowo jest trzymany w trakcie pracy, dociskany do płytki zbyt mocno.
Profesjonalne pilniki do paznokci - firmy Star NailPilniki metalowe zrobione są metodą nałożenia i zgrzewania drobniutkich opiłków ze stali szlachetnej z nierdzewną blaszką. Są bardzo trwałe, mogą być myte, dezynfekowane i sterylizowane. Są cienkie, elastyczne.
Pilniki papierowe .Są to najpopularniejsze i najtańsze pilniki do paznokci. Cieszą się niezmiennym powodzeniem wśród manicurzystów. Można je używać zarówno do piłowania naturalnej płytki, jak i do prac związanych z pozostałymi technikami przedłużania paznokci.
Nazwa pilniki papierowe wzięła się z tego, że zewnętrzna, trąca warstwa pilnika to odpowiedni rodzaj papieru ściernego.
W produkcji pilników papierowych jako materiał ścierny stosowane są: opiłki z drewna skandynawskiego, nasyp tlenku glinu (aluminium),węglik krzemu,mylar,cynkowy stearynian, granit, albo samoostrzący nasyp cyrkonowy. Opiłki pokrywane są mocnym klejem w różnym kolorze i wraz z papierem przyklejane, lub przyprasowane do tzw. rdzenia pilnika. Rdzenie są drewniane, plastikowe, teflonowe lub gąbczaste. Połączenie różnych rdzeni ze sobą wpływa na twardość, elastyczność, daje różne możliwości manualne i techniczne wybranego pilnika. Producenci stosują różne kolory rdzeni w celu lepszego rozpoznawania pilników. Czasem okazuje się, że ten sam kolor rdzenia i papieru nie zawsze jest tej samej jakości. Taki sam kolor pilnika może być produkowany w trzech gatunkach, każdy z nich może mieć inną wytrzymałość i cenę.
Pilniki szklane(lub kryształowe).Pilniki te nie należą do tanich, ale za to cechuje je długa żywotność. Odpowiedniej jakości szkło musi być najmniej trzy, cztery razy poddane hartowaniu. W celu nadania ziarnistości, szkło grubości 2mm wytrawiane jest kwasami albo piaskowane korundem. Ta ostatnia metoda jest najtrwalsza.
Pilnik szklany można używać do tradycyjnego manicure i pedicure. Delikatna ziarnistość prawidłowo zamyka wolny brzeg paznokcia i łuski paznokci, dzięki czemu są one gładsze i mniej łamliwe.Rekomendowane dla klientek do pielęgnacji domowej.
Mają jeden minus-dobrej jakości szklany pilnik spadając na twardy grunt rozpada się w drobny mak
Pilniki kamienne(krystaliczne, z piaskowca). Produkuje się je poprzez wytrawienie kwasem kamienia.Są to bardzo delikatne pilniki, które pomaga również przy usuwaniu skórek. Można piłować nimi w dwie strony- są tak delikatne, że nie powodują rozwarstwiania łuski paznokciowej.

Polerki. Są nieodzownym narzędziem w nadawaniu kształtu, wygładzaniu powierzchni, przygotowaniu paznokcia do dalszej obróbki. Istnieje specjalna grupa polerek do nadawania połysku paznokciom przedłużonym lub naturalnym. Przed erą doskonałych żeli nałyszczających, jedynie za ich pomocą można było nadać połysk przedłużonym paznokciom.
Dezynfekcja pilników.
Profesjonalne pilniki do paznokci - firmy Star NailPilniki szklane i kamienne można wyczyścić szczoteczką pod bieżącą wodą, dezynfekować i sterylizować. Pilnik papierowy jest produktem jednorazowym,dla jednej klientki! Może być poddany dezynfekcji metodą spryskiwania (nigdy kąpielowej), aby przechować go do następnej wizyty. Sterylizacja pilników papierowych ze względu na bardzo wysoką temperaturę panującą w sterylizatorze lub autoklawie nie jest możliwa. Pilnik poddany sterylizacji rozwarstwi się i będzie bezużyteczny.To samo dotyczy polerek
Do dezynfekcji pilników należy używać wyłącznie preparatów przeznaczonych do dezynfekcji metodą spryskiwania. Powinny być one wyprodukowane zgodnie z normami europejskimi i dopuszczone do obrotu, jak np. Incidin Liquid Spray, Propano AF, Aerodesin.
Dobre narzędzie w rękach to połowa sukcesu. Należy wypróbować najpierw jeden pilnik zanim kupi się ich więcej. To stylista decyduje, jakim pilnikiem pracuje mu się najlepiej, najdłużej, najefektywniej, najszybciej, najdokładniej.Zwracajmy również uwagę na wygodę trzymania, długość oraz oznaczenie gradacji.

Elżbieta Trzeciak
Szkoleniowiec Star Nail