Onycholiza paznokci - co to jest, objawy, przyczyny, zapobieganie

Efekt hybrydy 💅 Top 7 Sekund + Klasyczny Lakier Premium 👉 -24% TANIEJ Kup Teraz!

PL / EN
Język:

Onycholiza paznokci - co to jest, objawy, przyczyny, zapobieganie

Onycholiza paznokci - co to jest, objawy, przyczyny, zapobieganie

Choroba paznokci dotyka wiele osób, ale jest szczególnie uciążliwa dla tych, dla których wygląd paznokci jest istotnym elementem wyglądu i prezencji. Urazy paznokcia są często bagatelizowane, tymczasem uszkodzenie paznokcia może powodować wiele bolesnych dolegliwości i zmienić się w poważny problem, jak np. onycholiza paznokci.

Spis treści

  1. Onycholiza — co to za choroba?
  2. Onycholiza — przyczyny
  3. Rodzaje onycholizy
  4. Onycholiza a grzybica
  5. Leczenie onycholizy
  6. Leczenie onycholizy — do jakiego lekarza się udać i ile trwa leczenie?
  7. Czy można leczyć onycholizę domowymi sposobami?
  8. Czym może skutkować nieleczona onycholiza?
  9. Jak zapobiegać onycholizie?

Onycholiza — co to za choroba?

Onycholiza to odklejenie płytki paznokciowej od łożyska. Gdy płytka odkleja się od łożyska, np. wskutek nieprawidłowej lub zbyt agresywnej pielęgnacji, w powstałej przestrzeni gromadzą się pęcherzyki powietrza. Choroba ta ma pewne charakterystyczne objawy. Są to przede wszystkim:

  • zabarwienia o białym kolorze w bocznej części paznokci,
  • pogłębianie się przebarwienia w głąb paznokcia,
  • infekcja,
  • zmiana koloru paznokcia na szary, żółty lub brązowy.

Onycholiza — przyczyny

Onycholiza ma wiele przyczyn. Najczęściej są nimi:

  • grzybica lub inne choroby paznokci,
  • choroby skóry — w tym łuszczyca,
  • budowa anatomiczna paznokcia, sprzyjająca onycholizie,
  • urazy mechaniczne,
  • środki chemiczne i nieprawidłowo dobrane kosmetyki,
  • zabiegi kosmetyczne, które przeprowadzono zbyt inwazyjnie, źle dobrano lub przy których użyto nieprawidłowych technik i produktów.

Rodzaje onycholizy

Występują trzy główne rodzaje onycholizy:

  • Onycholiza pierwotna — powodują ją zabiegi kosmetyczne i niebezpieczne dla zdrowia składniki preparatów kosmetycznych jak np. formldehydem.
  • Onycholiza polekowa — może powstać u osób, które przyjmują antybiotyki z grupy tetracyklin, leki na łuszczycę i leki na trądzik.
  • Onycholiza wtórna — powstaje u osób, które chorują na choroby współtowarzyszące, np. łuszczycę, egzemę, choroby tarczycy.

Onycholiza, a grzybica

Grzybica i onycholiza często idą w parze. Przewlekła, nieleczona onycholiza może powodować grzybicę, lub być jednym z jej objawów.
Jak wspomniano, onycholiza może być jednym z objawów grzybicy. Jak to stwierdzić? Przede wszystkim odklejenie się paznokcia od łożyska powinno występować przy innych objawach grzybicy, np. przebarwieniach czy przejrzystości płytki.

Przy grzybicy może wystąpić również pogrubienie i rogowacenie łożyska. Jeśli podejrzewasz u siebie grzybicę, warto skonsultować się z lekarzem lub podologiem i zastosować odpowiednie leczenie.

Leczenie onycholizy

Czy istnieje skuteczny lek na onycholize? Na rynku znajdziesz różne leki pomagające w pokonaniu tej choroby. Jednak leczenie powinno odbywać się pod kontrolą specjalisty — lekarza lub podogologa. Jeśli nie wiesz, czy to właśnie ta choroba spowodowała uraz paznokcia, możesz skonsultować się ze swoją kosmetyczką.

Pamiętaj jednak, aby nie stosować żadnych inwazyjnych zabiegów pielęgnacyjnych, kiedy płytka paznokciowa jest naruszona lub występują na niej nieprawidłowości. Często nawet pomalowanie paznokci może pogorszyć stan płytki, a zmywanie lakieru mocną ją podraznić.

Leczenie onycholizy — do jakiego lekarza się udać i ile trwa leczenie?

Jak już wspomniano, leczenie onycholizy jest możliwe. Do kogo udać się w celu otrzymania diagnozy? Pomóc mogą: dermatolog, podolog, internista.

Leczenie polega na unikaniu czynników szkodliwych dla płytki, np. zabiegów kosmetycznych.

Czy można leczyć onycholize domowymi sposobami?

Pomocne będą odżywki do paznokci.

Najważniejsza jest jednak eleminacja czynników, które uszkadzają płytkę paznokcia. Paznokieć musi byćo czyszczony, odżywiony a łożysko pobudzone do regeneracji. Podczas procesu leczenia trzeba odpowiednio pielęgnować paznokcie oraz należy zrezygnować z malowania oraz wykonywania manicure hybrydowego. Leki na onycholizę stosuję się miejscowo, a zmieniony chorobowo fragment płytki paznokcia można usunąć chirurgicznie. W sytuacji, gdy wystąpią powikłania, w tym zakażenie drobnoustrojami, konieczne może okazać się wdrożenie antybiotyku. Jednym z poważnych problemów, jakie mogą wystąpić podczas onycholizy, jest grzybica. W przypadku jej wystąpienia, skuteczne leczenie odbywa się przy pomocy preparatów doustnych oraz długiej terapii pulsowej. Na początku choroby, można zdecydować się na leczenie onycholizy domowymi sposobami, stosując środki dostępne bez recepty. Kurację można rozpocząć od wcierania olejku herbacianego, który ma właściwości bakteriobójcze. Prócz niego, można również stosować regenerujący olejek rycynowy. Warto pamiętać, że kluczowa w leczeniu domowymi sposobami, jest systematyczność. Dzięki niej możemy osiągnąć wspaniałe efekty za pomocą naturalnych składników.

[product category_id="48" slider="true"]

Czym może skutkować nieleczona onycholiza?

Nieleczona onycholiza może doprowadzić do przykrych konsekwencji w naszym organizmie. Pusta przestrzeń, która powstaje podczas rozwarstwienia paznokcia, jest idealnym środowiskiem dla mikroorganizmów, które właśnie w niej mają znakomite warunki do rozwoju. Zaciemnione miejsce, zwiększona temperatura oraz wzmożona wilgotność tego miejsca może doprowadzić do powstania pałeczki ropy błękitnej, która jest jedną z najbardziej niebezpiecznych bakterii. Może ona doprowadzić do chorób układu oddechowego, pokarmowego oraz moczowego.

Jak zapobiegać onycholizie?

Bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka, która uchroni nas przed ponownym pojawieniem się onycholizy. Podstawę stanowi odpowiednia pielęgnacja paznokci zarówno u rąk, jak i stóp. Paznokcie należy obcinać krótko, co zabezpiecza przed urazami. Ważne jest dobieranie odpowiedniego obuwia. Konieczne jest prawidłowe ich dopasowanie pod względem długości i szerokości. Buty powinny być wykonane z naturalnych materiałów, zapewniając wentylację stopom.

Możesz zastosować wkładki lub ortezy.

Nalezy zrezygnować z malowania paznokci, ponieważ prowadzi to do osłabienia płytki i zwiększonej podatności na urazy. Prace domowe wymagające kontaktu z detergentami powinno wykonywać się w rękawiczkach ochronnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium